Üniversitelilerin Çadır Eylemine Destek

İzmir'de, yurtlarda kız erkek ayrılmasına tepki gösterip Ege Üniversitesi Kampüsü'nde çadır kuran öğrencilere Ege Öğretim Elemanları Derneği üyeleri, sanatçı Levent Kırca ile modacı Barbaros Şansal da destek verdi.

Bugün öğlen saatlerinde, kampüsteki Spor Salonu önünde kurulan çadırlarda öğrencilerle birlikte açıklama yapan Ege Öğretim Elemanları Derneği Başkanı (EGÖDER) Can Ceylan, " YURTKUR 2013 yılı Ağustos ayı itibariyle karma öğrenci yurtlarının, erkek ve kız yurtları şeklinde düzenlenmesine ilişkin bir karar almış, ilk uygulamayı da İzmir'den başlatmıştır. Söz konusu uygulamadan yaklaşık 5 bin öğrencinin etkilenmiş olduğu bildirilmektedir. Bu durumun, öğrencilerimize ek bir ulaşım masrafı getirmesi yanında, onlar için çok değerli olan zamanlarının boşa harcanması, daha da önemlisi fizik sel yorğunluk nedeniyle başarı durumlarının olumsuz yönde etkilenmesi gibi sonuçları beraberinde getirmesi kaçınılmaz görünmektedir. Yeni uygulamayla haremlik, selamlık bir uygulamanın hayata geçirilmesi söz konusu olmaktadır. Açıkca cinsiyet ayrımcılığına gidilmesi çağdaş ve evren sel değerler açısından son derece tehlikeli ve kabul edilemez bir yaklaşımdır. Dernek olarak bu uygulamayı protesto ediyor, yetkili makamların bu kararını yeniden gözden geçirmelerini, geri alınması için gerekli adımları bir an önce atmalarını diliyor ve bekliyoruz" dedi.

Öğrencilerin temsilcisi Doğan Başarır ise "Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2 gün önce açıklama yaptı. İzmir'deki özel binalar kiralanacak. 4 bin kişilik yurt yapılacak. Soruyoruz bu binaları nereden kiralayacaksınız? Hangi rantın kapısını açacak ve bu yurtlardaki binaların başında kimler duracak. Bir cemaat operasyonu mu olacak. 4 bin kişilik yurt nerede? Haremlik selamlık mı? Bunları soruyoruz. Yurtların eski haline dönmesini, fiziki koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz. Taleplerimiz karşılanmazsa kazma kürekle kendi yurdumuzu hazine arazisine inşa edeceğiz" dedi.

Modacı Barbaros Şansal da, öğrencilere destek verdiğini, kendisinin de yurt binasının inşasına katılabileceğini dile getirdi.

Levent Kırca: Sizden Korkmuyorum

Şansal'la birlikte öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği sanatçı Levent Kırca ise sert ifadeler kullandı. Kırca, şunları söyledi:

"Buraya gençlerimizin haklı mücadelesine, eylemlerine destek olmak için geldik. Türkiye'nin sanatçıları, isimlerini saymak istemiyorum. Ne yapıyorsun? Korkuyorsun. Neden korkuyorsun? Türk Silahlı Kuvvetleri ise maşallah Atatürk devrimlerini yok etmekle meşguller. Dışarıdaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ses çıkarmıyorlar. Atatürkçü subaylar içeride sürünürken, aç zefil işkence görürken, TSK, Atatürk devrimlerini yıkmakla meşgul. Şimdi bana TSK da dava açacak. TSK'yı yıkmakla suçlayacaklar. Demokratik yollardan insanlar fikirlerini söylemeli. İnsanlar özgür olmalı, demokrasi budur. Bunların 'ileri demokrasi' diye dillerine doladıkları şeyin demokrasiyle alakası yoktur. Gençlerin fikirlerinden beyinlerinden korkuyorsunuz. Yıkmaya çalıştığınız Cumhuriyetten korkuyorsunuz. Siz bu ülkede demokratik yollardan hesap vereceksiniz. Kim soracak bu hesabı? Ben soracağım. Çünkü sizden korkmuyorum." - İzmir