Bugün Cumhuriyetimizin 97'inci yıldönümünü idrak ediyoruz. Bizim için cumhuriyet yalnızca bir yönetim şekli değildir. O aynı zamanda bir dünya devleti, bir çağdaş devlet olma yolunda atılmış en büyük adımdır. Bizim cumhuriyetimiz, onun devrimlerinden ve ilkelerinden ayrı düşünülemez. Öyle olsaydı basitçe bir yönetim şekli tercihinden öteye geçmezdi. 

Halbuki Cumhuriyet bizim için medeniyete açılan bir kapı olmuştur. Cumhuriyet ile birey olmanın, yurttaş olmanın yolu açılmış yurttaşlık hak ve ödevlerimiz düzenlenmiş, çağdaş bir ülkenin temeli atılmıştır.

Karanlıktan, hurafeden, cehaletten ve gericilikten beslenenler için cumhuriyet yok edilmesi gereken bir düşmandır. Bunca saldırı boşuna değildir. Cumhuriyete sahip çıkmak demek bilime, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne de sahip çıkmak demektir. 

Bizler, çevremizi aydınlatarak, bilime gereken önemi vererek, hukuk devleti anlayışına sahip çıkarak, insan haklarına saygılı olarak, çevrenin sonsuz bir potansiyel olmadığını onu kötü kullandığımız zaman dünyamızın çok hızlı bir şekilde tükeneceğinin bilincinde olarak ve bu bilinci çevremize de yayarak Cumhuriyetimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. 

Değerli üyemiz, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve Cumhuriyet temeline taş koyan, emek harcayan tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.

Cumhuriyetimiz kutlu ve baki olsun...

 

 

                                                                              EGÖDER Yönetim Kurulu