25 Ocak 2020

Ülkemiz bir deprem ülkesidir. Coğrafyamızda tarih boyunca oldukça büyük şiddetli çok sayıda deprem meydana gelmiştir. En son yaşanan 1999 depreminde bu doğal afetin acılarını en şiddetli bir şekilde yaşamıştık.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul, Ankara ve Manisa civarlarında meydana gelen depremlerden sonra  24 Ocak 2020 Tarihinde Elazığ - Sivrice merkezli ve 6.8 şiddetinde deprem meydana geldi. Şu ana kadar 41 yurttaşımızın hayatını kaybettiği 1607 yurttaşımızın yaralandığı açıklandı. AFAD'dan yapılan açıklamaya göre çalışmalar sırasında 45 yurttaşımız enkaz altından sağ olarak çıkarılmıştır.

Bilim Akademisi üyesi Prof.Dr.Naci Görür yaklaşık iki ay önce bölgeye dikkat çekmiş ve uzun yıllardır suskun olan Güney Doğu Anadolu fay hattında, hatta Sivrice'nin de ismini vererek, deprem beklenildiğini açıklamıştı. Bu durum depreme hazırlıklı olmanın önemini bir kez daha ve net olarak ortaya koymuştur.

Deprem sonrası kurtarma çalışmalarında son derece başarılı ve özverili olan devletimiz ve halkımız ne yazık ki deprem ile mücadele konusunda istenen adımları gereği kadar atabilmiş değildir. Özellikle depreme dayanıklı bina konusunda alınacak çok yol olduğu görülmektedir.

Ege Öğretim Elemanları Derneği olarak tekrar ediyoruz ki "Deprem değil, çürük ve fay hattına yapılmış bina öldürür". Yerel ve merkezi idarelerimizin depreme dayanıklı binalar konusunda gereken adımları hızla ve eksiksizce atmalarını bekliyoruz.

Bu vesile ile EGÖDER olarak hayatlarını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet, yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar ve ulusumuza sabır ve başsağlığı diliyoruz.