Değerli üyelerimiz,

İktidarın üniversitelere baskı ve müdahalelerine karşı akademisyenler, öğrenciler ve üniversite çalışanlarının tepkilerini dile getiren Akademisyen Yürüyüşü ve Basın Açıklaması 12 Ocak 2013 günü Ankara'da yapıldı.

Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde başlayıp Sakarya Caddesine kadar ulaşan yürüyüşe, yoğun yağmura ve soğuğa rağmen EGÖDER’in de içinde bulunduğu çok sayıda üniversite derneği ve destekçi kurum flamalarıyla katıldı.

Yürüyüş sırasında "Yandaş Rektör istemiyoruz", "Üniversiteler ayakta, boyun eğmiyoruz", "YÖK'süz üniversite, AKP'siz Türkiye", “Üniversiteleri Karanlığa Teslim Etmeyeceğiz”, "Hırsız rektör istemiyoruz", “Her yer ODTÜ, her yer direniş” sloganları atıldı. Çok sayıda Ankaralı yurttaşın yürüyüşe katılarak veya klakson çalarak eyleme destek vermeleri dikkat çekti. CHP Milletvekilleri Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Prof. Dr. Nurettin Demir ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, siyasi parti temsilcileri ve kitle örgütü yöneticileri de destek vermek üzere yürüyüşe katıldılar. Kurtuluş parkına varıldığında kortej 1000-1500 kişiyi buldu.

Sakarya Caddesi'ndeki basın açıklamasında öğretim üyeleri, öğrenciler, asistanlar ve üniversite çalışanları adına birer konuşma yapıldı. YÖK Yasa taslağına karşı mücadelenin sürdürüleceği vurgulandı. Cezaevlerinde bulunan akademisyenlerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları için çağrı yapıldı.

Karlı, yağışlı ve soğuk bir havaya rağmen herkesin sıcak dostluk ve kardeşlik duyguları içinde, neşeli bir havada olduğunu gözlemek umut verici oldu.

Yürüyüş sonrası çağrıcı kurumlar Ankara Tabip Odası’nda bir araya gelerek bundan sonraki ortak eylem süreci hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Sağlık, hava koşulları ve özel nedenlerle yürüyüşe katılamayan ancak destek veren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz. Hepimiz adına özel bir teşekkürü de, izninizle Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden değerli üyemiz Prof. Dr. Sevil İrişli’ye iletmek istiyorum. Sevil hoca canla başla, 3 saat boyunca flamamızı taşımaya yardımcı oldu, varlığıyla güç kattı. Prof. Dr. Esen Demir hocamız da, yağmura ve soğuğa rağmen yürüyüşün başından itibaren tüm enerjisiyle ve ailesiyle (eşi – oğlu) aramızdaydı, itici gücümüz oldu. Çok ayrı bir teşekkür de, Hemşirelik Bölümü öğrencimiz Serpil Bulut’a… Aynı zamanda Türk Hemşireler Derneği Öğrenci Konseyi üyesi de olan Serpil bizlerle Ankara’da Ege Üniversitesi’ni temsil etti, bize umut verdi, güç verdi.

Daha büyük eylemlerde, daha büyük başarılarda buluşmak dileğiyle…

EGÖDER Yönetim Kurulu adına Başkan Prof. Dr. Ferhan G. Sağın