18 Aralık 2012 tarihinde Başbakan Erdoğan ODTÜ'ye Göktürk-2 Uydusu'nun fırlatılması nedeniyle düzenlenen törene katılmak için gaz ve ses bombalarıyla donanmış üç bin polis, çok sayıda panzer ve müdahale aracından oluşan bir orduyla geldi.

Gerici ve piyasacı üniversite politikaları ve savaş çığırtkanlığı nedeniyle Başbakanı protesto etmek isteyen öğrenciler, bu demokratik haklarını barışçıl bir şekilde hayata geçirmeye hazırlanırken polisin uyarıda dahi bulunmadan tazyikli su, gaz ve ses bombalarıyla gerçekleştirdiği saldırısına maruz kaldı. Saldırıda birçok öğrencinin yaralandığı,bazılarının ölümle burun buruna geldiği, bazıbölümlerin atılan gaz bombaları nedeniyle kullanılamaz hale geldiği, kampüs içerisinde küçük çaplı yangınlarınçıktığı biliniyor.

Yapılan saldırı ODTÜ yönetimi ve öğretim üyeleri başta olmak üzere kamuoyunda ciddi tepkiye neden oldu.

Ancak 23 Aralık 2012 tarihinde bazı üniversitelerin rektörlükleri tarafından yapılan ortak açıklamada, öğrencilerin protesto amacı çarpıtılarak öğrencilerin uyduyu protesto etmeye gittikleri yönünde saçma bir hava yaratılmak istendi. Üstelik, aynı açıklamada okulda yaşanan inanılmaz polis şiddeti görmezden gelinerek öğrencilerasılsız ifadelerle suçlu gösterilmeye çalışıldı.

Yapılan bu talihsiz açıklamayla, öğrencilerine destek olan öğretim görevlilerine “bize böyle hocalar lazım değil” diyerek hakaret eden Başbakana sahip çıkıldı.

Söz konusu üniversiteler tarafından yapılan bu açıklama utanç vericidir ve kuşkusuz Türkiye üniversite tarihine kara bir leke olarak geçecektir.

Yapılan açıklamayla Türkiye'nin en köklü kurumlarının onlarca yıla dayanan itibarı birkaç yönetici marifetiyle ayaklar altına alınmıştır.

ODTÜ yönetiminin ve akademisyenlerinin öğrencisine sahip çıkan tavrının karalanmaya çalışılması ve ODTÜ kamuoyuna "akıllı olun" şeklinde ders verilmeye kalkışılması bir skandaldır.

Üniversitelerin yaptığı bu açıklamayı, aşağıda isimleri bulunan dernekler olarak kınıyor, açıklamayı yapan rektörlerden ODTÜ kamuoyundan özür dileyerek imzalarını geri çekmelerini bekliyoruz.

  • Abant İzzet Baysal Üniversiteli Öğretim Elemanları Derneği
  • Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği
  • Ege Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği
  • Isparta Öğretim Elemanları Derneği
  • İnönü Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği
  • Trakya Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği
  • Üniversite Konseyleri Derneği
  • Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği
  • Van Üniversite Öğretim Elemanları Derneği